Veľkým strašiakom počas pôrodu sú kontrakcie a s nimi prichádzajúce bolesti. Je to naozaj také strašné? Poviem ti pravdu a načrtnem aj možnosti tlmenia bolesti, ktoré môžeš zvoliť.
Veľa žien odsúva plánovanie bábätka práve kvôli strachu z bolesti. Zo strachu, ktorý im povedzme si na rovinu, vznikol z príbehov o pôrode našich kamarátok, známych, mám, babičiek či dokonca z dramatických pôrodných scén či dokumentov v domácich a zahraničných filmoch, ktorými nás producenti tak radi strašia. Úprimne, kto by filmy pozeral, keby neboli okorenené, takouto ,,drámou“? Tak ako som i ja zažila, každý pôrod je individuálny, každá bolesť sa vníma inak, pretože každá sme iná. Hlavne sa netreba zbytočne báť. Každá máme inú kondíciu, iný prah bolesti, sme inak psychicky vyrovnané a tak ďalej. Treba k pôrodu pristupovať triezvo a s rozvahou. Aj tak si s najväčšou pravdepodobnosťou väčšina mamičiek po pôrode povie, že to tak strašné nebolo. A áno, tak strašné to naozaj nie je 😉. Teda aspoň pre mňa to nebolo. Priznám sa, podali mi raz epidurálnu analgéziu, asi tri hodiny pred samotným pôrodom. Účinkovala tak hodinku. Preto ak sa niekto vyslovene bojí, že by kontrakcie nezvládol, treba si zistiť aké možnosti ich tlmenia nemocnica ponúka.
Čo ti nemocnice na Slovensku môžu ponúknuť?
Nižšie uvádzam súhrn toho, čo existuje, aké možnosti pôrodu máte a aké spôsoby tlmenia bolesti si môžeš zvoliť (ak ich nemocnica, v ktorej budete rodiť, ponúka):
- Klasický pôrod bez tlmenia bolesti
- Tlmenie bolestí:
- Relaxačné a dýchacie cvičenia
- Anestézie do chrbta: Spinálna anestézia a epidurálna analgézia. Obe znamenajú podanie lokálneho anestetika anesteziológom do pacientovho chrbta a spôsobia umŕtvenie dolnej časti tela. Obe poskytujú úplnú bezbolestnosť.
- Spinálna anestézia sa zvykne používať pri cisárskych rezoch. Ako vysvetľuje MUDr. J. Firment, PhD., prednosta I. kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny FNsP a LF UPJŠ Košice, ide o podanie lokálneho anestetika do mozgovomiechového moku. Táto tekutina obklopuje miechu. (Zdroj: MUDr. J. Firment, PhD.: Je treba sa báť lokálnej alebo regionálnej anestézie?. Informácia pre pacientov o LA 2004. Online. 2004, str. 3). Avšak niekedy je riziko bolesti hlavy po jej odznení. Znecitlivenie prichádza rýchlo, cca o 10 minút.
- Pri epidurálnej analgézii/anestézii sa podáva lokálne anestetikum do oblasti mimo miechy. Zavádza sa tenučká rúrka blízko nervov. Epidurálku alebo PEDA ako sa jej vraví, som mala i ja a musím povedať, že mi pomohla prekonať časť bolestí a ušetriť sily na tlačenie. Podľa MUDr. Firmeta je najefektívnejšou technikou bezbolestnosti. Mňa jej zavedenie vôbec nebolelo, cítila som iba slabý elektrický výbor v nohe, čo značí, že všetko prebiehalo ako malo. Potom po cca 20 minútach nastalo vytúžená bezbolestná hodinka 😊. Tiež má svoje riziká v podobe únavy nôh, problémov s močením a/alebo poklesu krvného tlaku. Veľmi raritné komplikácie – bolesť hlavy, zhoršenie dýchania a/alebo kŕče, nastať môže i ochrnutie. Ja som však nemala žiadne. Môže však spomaliť pôrod. Skvelé je, že epidurálku podávajú niektoré nemocnice zdarma, avšak niektoré nie (priemerne okolo 100 eur).
- „Rajský plyn“
- Opiáty (Dolsin, Morfin)
- Úplne uspatie pri zákrokoch ako napr. cisársky rez, tzv. celková anestézia.
Ak by si sa rozhodla pre tlmenie bolesti (resp. máš plánovaný cisársky rez), určite spôsob prediskutuj s tvojim pôrodníkom. V ambulancii ťa zároveň musia poučiť o ďalšom postupe v prípade prípravy na takýto pôrod. Tlmenie bolesti totiž realizuje anesteziológ a je nevyhnutná návšteva i u neho. Viac o tom, čo absolvuješ sa dočítaš aj v tomto poučnom článku, kde sa píše o podaní epidurálnej analgézie.
Viac informácií o období pred pôrodom TU.
Foto: pixabay.com
Jeden komentár