Si tehotná? Nie ste s partnerom zosobášení a chceš, aby dieťa dostalo jeho priezvisko? Tak sa ťa táto téma výsostne týka. Uznať otcovstvo môžete pred aj po pôrode, avšak obe situácie majú svoje úskalia, ktoré si treba vopred zvážiť. Aké? Prečítaj si v článku.
Kto môže uznať otcovstvo?
Tzv. súhlasné vyjadrenie o otcovstve podáva matka aj otec (nemusí byť biologický), ktorý sa dohodli na tom, že nenarodené dieťa bude niesť otcove priezvisko, ktorý vyjadrenie podáva. Musia to urobiť obaja súčasne, tak muž a aj matka.
Kedy môžte uznať otcovstvo?
Pred aj po pôrode. Pred je to podľa mňa jednoduchšie, keďže po pôrode dieťaťa už otca rovno zapíšu do hlásenia o narodení a takisto ho automaticky zapíšu do rodného listu. Otec potom môže ísť pre rodný list sám.
Ak by ste urobili zápis o vyjadrení otcovstva až po pôrode, musíte ísť na matriku po pôrode obaja. A ver mi, budeš mať vtedy už iné starosti 😉 .
Potrebuješ aj nejaké doklady?
Áno, musíte priniesť:
- občiansky preukaz otca i matky,
- rodný list otca i matky,
- ak je žena rozvedená, potrebuje tiež právoplatný rozsudok o rozvode.
Kde sa uznáva otcovstvo?
Buď na matričnom úrade alebo na súde. Tam sa spíše zápis o uznaní otcovstva k ešte nenarodenému dieťaťu. Ten sa potom použije pri zápise do knihy narodení. Maloletý rodič tak môže urobiť iba pred súdom.
Ako postupovať pri uznaní otcovstva?
- Ak ste sa dohodli na priezvisku s partnerom, musíte obaja zájsť na matriku. Najlepšie pred narodením dieťaťa.
- Pripravte si potrebné doklady (viď vyššie).
- Na matrike sa spíše zápis o uznaní otcovstva k ešte nenarodenému dieťaťu. Ten sa potom použije pri zápise do knihy narodení.
- Potvrdenie z matriky si vezmite do pôrodnice spolu s ostatnými dokumentmi, ktoré potrebuješ odovzdať pri pôrode.
- Hotovo!
Čítaj viac článkov z kategórie TU.
Info: matrika; zákon č. 35/2005 Z.z. o rodine.
Foto: Pixabay