novorodenec-po-porode-emamamamu

Novorodenec po pôrode: Aké vyšetrenia ho čakajú?

Pôrodom a prestrihnutím pupočnej šnúry dieťa opúšťa prostredie tvojej maternice a prerušuje sa spojenie s tvojim telom. Začína sa samostatný vývoj.  To, aké má bábätko predpoklady, resp. či je schopné samostatne žiť a vyvíjať sa a to, v akej ,,kondícii´´ je, prezradia vyšetrenia, ktoré musí po pôrode podstúpiť.

V praxi sa stále viac diskutuje, či je nutné ihneď po narodení vyšetrenia absolvovať. Ide o to, že sa prerušuje cenný kontakt matky a dieťaťa bezprostredne po narodení.

Aby sme ako matky pochopili i význam vyšetrení novorodenca vykonávaných v nemocnoci, je nutné vysvetliť, ako vyšetrenia prebiehajú a prečo sa realizujú. Potom si môžeš objektívne utvoriť i vlastný názor. Nemám pravdu? Poďme zistiť, čo všetko tvoje bábätko absolvuje ešte na pôrodnej sále a neskôr počas pobytu v nemocnici.

Apgarovej skóre a základné vyšetrenia novorodenca

Ihneď po pôrode podstúpi novorodenec hneď niekoľko úkonov.  Medzi prvými je taký, ktorým sa očistí  prestrihnutý pupočný pahýl, pričom sa zavinie do sterilnej gázy.  Následne sa zabezpečí priechodnosť úst, hltanu, nosa a pažeráka novorodenca.  Môžu sa v nich totiž nachádzať zvyšky plodovej vody alebo hlieny. Všetko realizuje novorodenecká sestra v sterilných podmienkach v novorodeneckom kútiku.

Vykoná sa prvé a základné vyšetrenie súvisiace s hodnotením životných funkcií prostredníctvom tzv. Apgarovej skóre*. Urobí sa tiež základné neurologické vyšetrenie a vyšetrenie reflexov, skontroluje sa celé telo novorodenca (sleduje sa prítomnosť viditeľných vrodených chýb, pôrodných úrazov a zhodnotí zrelosť dieťaťa podľa telesných znakov – napr. farba a odlupovanie kože, ryhovanie nožičiek, stav nechtov, ochlpenie na tele, zrelosť pohlavných orgánov, tvar ušnice). Keďže tvoj novorodenec neprišiel na svet umytý, musí sa očistiť od mazu, krvi, plodovej vody a zabalí sa do plienky.  Dnes už mnohé nemocnice poskytujú kontakt kože na kožu ihneď po pôrode, ešte predtým ako sa dieťatko umyje. Taktiež som si to zažila. Je to krásny a prirodzený moment, na ktorý má právo každá matka a dieťa. Nikto ti ho nemá právo vziať, nech ti vraví čokoľvek ;-).  Odporúčam. Nahé dieťatko ležiace na tvojej nahej hrudi by malo prirodzene nájsť prsník a ideálne sa aj prisať (ak by sa tak nestalo, nezúfaj, máte veľa času to trénovať, len buď trpezlivá). Ide o prirodzený reflex. Tento moment veľmi pomáha úspešnému dojčeniu, čo je veľmi dôležité, kedže materské mlieko má úžasné charakteristiky.

Ak sa ti bábätko narodilo operatívne, napr. cisárskym rezom, vtedy sa pridružujú k základnému vyšetreniu aj laboratórne vyšetrenia – napr. stanovenie vnútorného prostredia a krvných plynov zo vzorky pupočníkovej krvi, tzv. Astrup.  Odhalia prípadné nedokysličenie novorodenca počas pôrodu (tzv. hypoxia plodu).

Rizikový novorodenec sa umiestňuje do inkubátora, kde je starostlivo sledovaný.

*Na základe vyhodnotenia základných životných funkcií (akcia srdca, dýchanie, svalové pohyby – tonus, farba kože, reakcie na podráždenie) v 1, 5 a 10-tej minúte života sa zaznamená hodnota tzv. Apgar skóre. Každá funkcia je ohodnotená bodmi od 0 do 2, celkovo je možných 10 bodov. Každý zdravý novorodenec by mal dosiahnuť v 5. minúte života 8 – 10 bodov.   5-7 bodov znamená, že má novorodenec určité problémy.  Pri hodnotení menšom ako 5 bodov, má novorodenec vážne problémy s základnými životnými funkciami.

Meranie a váženie novorodenca

Zaznamenať treba aj váhu a výšku bábätka spolu s obvodom hlavičky a hrudníka. Namerané údaje sa zapisujú do knihy pôrodov, kde sa uvedú k záznamu o mene a priezvisku dieťatka a matky, pohlavím, presným časom narodenia novorodenca. Novorodenec sa tiež označí svojím menom na tele fixkou a páskou na ruke.

Ošetrenie očí 1% roztokom dusičnanu strieborného ochráni spojivkový vak pred infekciou a baktériami, ktoré sa mohli preniesť z pôrodných ciest, preto ho absolvuje každý novorodenec.

Podpora adaptácie novorodenca po pôrode

Keďže sa aj novorodenec potrebuje po prechode z maternice matky do nového vonkajšieho prostredia prispôsobiť takejto zmene, je uložený na tzv. termolôžko, kde je starostlivo 2 hodiny po pôrode sledovaný. V inkubátore sú zaznamenávané všetky zmeny zdravotného stavu novorodenca. Následne sa ešte zvykne 12 hodín sledovať na novorodeneckom oddelení a potom sa pristupuje k tzv. rooming-in (privezie sa do izby matky). V prípade matiek rodiacich cisárskym rezom, je to v priemere na 2-3 deň.

Vyšetrenia novorodenca počas pobytu v nemocnici

Po tom ako teba a tvoje bábätko konečne prevezú z pôrodnej sály na novorodenecké oddelenie a oddelenie šestonedelia, podstúpi dieťa ďalšie vyšetrenia a bude pravidelne sledované neonatológom. Ide najmä o vyšetrenia ako skríning vrodených metabolických porúch (napr. aj vyšetrenie poruchy štítnej zľazy, fenylketonúrie a iných *), sono obličiek, močového mechúra, močových ciest a bedrových kĺbov, skontroluje sa mu sluch špeciálnym prístrojom, ide o meranie tzv. OAE = Otoakustických emisií = zvukov (niekedy sa nemusí na prvý raz vyšetrenie podariť, keďže sa vo zvukovodoch môžu nachádzať pozostatky plodových tekutín) a zrak (odhaľuje prípadný šedý zákal).  Pri pozitívnom náleze v prípade bedrových kĺbov, sa stav skontroluje ortopédom, ktorý nariadi nosenie tzv. Poštolkových nohavičiek (v niektorých prípadoch nariadi aj ďaľší postup). Taktiež sa zvykne realizovať sonografické vyšetrenie mozgu, hypoglykémie (nízka hladina cukru v krvi), u nedonosených detí aj vyšetrenie sietnice očným lekárom.

Ak má novorodenec hmotnosť nad 2500 gramov, očkuje sa proti tuberkulóze (tzv. kalmetizácia). Prvá dávka sa musí podať najneskôr do 42. dňa po narodení.
Ak si nosička hepatitídy B, tvoje bábätko podstúpi aj očkovanie proti vírusovej hepatitíde B do 24 hodín po pôrode.

Klasická žltačka u novorodencov vzniká na druhý a tretí deň po narodení. Nedosahuje však zvyčajne vysoké hodnoty a netrvá dlhšie ako 7 až 14 dní.  Odporúča sa dieťa vystaviť (predovšetkým v lete) slnečným lúčom na pár minút denne a tak prirodzene žltačku ešte v nemocnici potláčať.  Samozrejme opaľovať tak, aby ste mu neprivodili úpal či spálenú kožu. 😉 Podľa vývoja novorodeneckej žltačky závisí i prepustenie novorodenca z nemocnice (pobyt sa niekedy predĺži).

* Ďalšími metabolickými poruchami, ktoré sa vyšetrujú u novorodenca sú: kongenitálnej hypotyreóza, kongenitálna adrenálna hyperplázia, cystická fibróza a dedičná metabolická porucha,fenylketonúria, hyperfenylalaninémia, leucinóza, deficit acyl-CoA dehydrogenázy mastných kyselín so stredne dlhým reťazcom, deficit 3-hydroxyacyl-CoA dehydrogenázy mastných kyselín s dlhým reťazcom, deficit acyl-CoA dehydrogenázy mastných kyselín s veľmi dlhým reťazcom, deficit karnitínpalmitoyltranferázy I, deficit karnitínpalmitoyltransferázy II, deficit karnitínacylkarnitíntranslokázy, glutárová acidúria typ I, izovalérová acidémia

Čítaj viac článkov z kategórie TU.

PS: Ďakujem za zdieľanie, oceníš tým moju snahu a čas. Tiež pomôžeš šíriť užitočné informácie iným rodičom.

 

Zdroj: pediatriapreprax.sk

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.