Ostať na rodičovskej dovolenke alebo popri nej aj pracovať?

Mnohé mamičky si kladú otázku, či sa vrátiť do práce po skončení materskej dovolenky. Po materskej totiž prechádzajú na rodičovskú dovolenku a poberajú rodičovský príspevok, ktorý je v mnohých prípadoch oveľa nižší ako predtým vyplácaná materská dávka.

V prípade materskej dávky to bolo 75% hrubého príjmu v každom mesiaci po dobu 34 alebo 37 týždňov, v prípade rodičovského príspevku ide o pokles na sumu 214,70 eur mesačne v roku 2018 na jedno dieťa väčšinou do 3 rokov dieťaťa. Pri viacerých deťoch sa zvyšuje dávka o 25% na každé súčasne narodené dieťa. Povedzme si známu pravdu. Dávka absolútne neodzrkadľuje súčasné náklady na život ženy/otca, ktorý sa stará o dieťa a už vôbec nie potreby dieťaťa (plienky, strava, oblečenie a pod.). Preto mnohé mamy/otcovia zvažujú alternatívny návrat do práce a zároveň poberanie rodičovskej dávky.

Ostať doma, či začať pracovať?

Ak rozmýšľaš aj ty, čo ďalej, môžeš sa v podstate rozhodnúť medzi týmito možnosťami:

  1. ostaneš naďalej poberať rodičovskú dávku
  2. poberanie dávky a práca na čiastočný úväzok
  3. úplný návrat do práce

Či sa oplatí pracovať závisí aj od toho, aký si mala príjem a či chceš opäť otehotnieť/mať dieťa. Počas rodičovskej dovolenky za teba totiž štát odvádza odvody na dôchodkové poistenie z vymeriavacieho základu vo výške 60% z priemernej hrubej mzdy v SR spred 2 rokov od nástupu na materskú. V roku 2016 to bolo 912 eur, čiže odvody budú počítané z hrubej mzdy 547,20 eur. Tým (v tomto prípade zamestnanci a SZČO), ktorí zarábali menej, sa ostať na rodičovskej dovolenke oplatí i naďalej, nemusia sa do práce ponáhľať. Odvody na dôchodok budú väčšie, ako keď pracovali. Ide teda o prvý prípad (ostaneš naďalej poberať rodičovskú dávku).

Avšak tí, ktorí mali v práci vyšší hrubý príjem ako 547,20 eur, už majú inú dilemu. Tí môžu zvoliť buď druhú alebo tretiu možnosť.

Ako som písala vyššie, treba taktiež zvážiť, či sa v budúcnosti budete snažiť o ďalšie dieťa. Pretože ak by si opäť chcela ísť na materskú dovolenku priamo z rodičovskej dovolenky, výška materskej dávky sa v tomto prípade určí z tzv. predpokladaného vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné. Daný vymeriavací základ predstavuje hrubá mzda zamestnankyne, resp. vymeriavací základ SZČO pred nástupom na predchádzajúcu materskú dovolenku (tvoju prvú). Čiže pracovať sa ti neoplatí, ak si mala vyplácanú naozaj vysokú materskú dávku. Ďalšia sa bude počítať z rovnakého základu ako tá prvá – z tvojej hrubej mzdy, keď si pracovala. 😉

Zhrnutie na záver

Všetko vyššie rozpísané tu nájdeš v skratke:

  • Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka
  • Vypláca ju Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska
  • Výška dávky od januára 2018 je 214,70 eur/mesiac/1 dieťa
  • Treba o ňu vopred požiadať. Návod ako požiadať a odkaz na tlačivo nájdeš v tomto článku .

 

                                                                                                         Čítaj viac článkov z kategórie TU.

 

Foto: pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.